dr Jacek Kurek gospodarzem panelu dyskusyjnego

5 listopada, po dwóch wykładach (prelegentów przedstawiliśmy wczoraj i przedwczoraj) rozpocznie się dwuczęściowy panel dyskusyjny pt. “W przestrzeni dotyku. O wibracjach, które czujemy, które słyszymy i których nie widzimy”. Jego gospodarzem będzie dr Jacek Kurek. Jacka mieliście już okazję poznać podczas ostatniego Festiwalu w Rudzie Śląskiej.

Jako zaproszenie zamieszczamy fragment teksu, który pojawił się w ostatnim numerze wydawnictwa Harmonia. Twoje zdrowie, Twoja odpowiedzialność.

Nie można oczekiwać pełni zdrowia bez życzliwego serca. Terapeutyczny jest także dotyk. Człowiek niedotykany umiera. Odczuwając ból, dotykamy miejsc, z którego przychodzi. Gdy dziecko stłucze kolano, mama bez namysłu, wręcz intuicyjnie całuje zranione miejsce. Dotyk wilgotnych ust koi ból, ślina dezynfekuje ranę. Przeczuwają to także zwierzęta liżące rany i swoje potomstwo.Pójdźmy do filharmonii, posłuchajmy muzyki. Niech spłyną na nas dobre wibracje. Kultura, jaką wytworzyliśmy: przestrzeń słowa, plastyki i dźwięku ma w sobie terapeutyczną energię. Kiedyś podczas Festiwalu Pełnia Zdrowia zorganizowanego w czerwcu 2021 r. w Rudzie Śląskiej zadano zasadne pytanie: W zdrowym ciele zdrowy duch czy może raczej odwrotnie? Dlaczego kultura jest tak istotna dla zdrowia człowieka? Podczas przygotowań do kolejnej edycji Festiwalu zapytałem lekarza Rafała Barona o to, czego teraz najbardziej potrzebujemy, aby być zdrowymi? Odpowiedział, że są w tej mierze dwie perspektywy: fizyczna i duchowa. Muzyka nastraja wszystkie trzy wymiary człowieka – zarówno duszę, psychikę, jak i ciało. I to bardzo konkretnie, a nie „abstrakcyjnie”. Uruchamia też przestrzenie wcześniej uśpione. Słuchając muzyki, poszerzamy zakres naszych wrażliwości. Określone harmonie wywołują określone wspomnienia. Istnieje też tęsknota, która prowadzi ku nadziei, że życie trwa i jest dobre. Tak jak istnienie pragnienia jest dowodem istnienia wody, tak piękno jest dowodem wartości człowieka. Pójdźmy w jej stronę… Zapraszamy serdecznie 5 listopada do Filharmonii Śląskiej, gdzie zaplanowaliśmy kolejną odsłonę Festiwalu Pełnia Zdrowia. Cały dzień będzie można uczestniczyć w wykładach, rozmowach z zaproszonymi gośćmi i wysłuchać kameralnych koncertów. Zwieńczeniem dnia będzie zaś koncert muzyki Wojciecha Kilara w wykonaniu orkiestry kameralnej Filharmonii Śląskiej, zagrany, jak już wspomniałem, na częstotliwości 432 Hz.