Pełne artykuły

REGULACJA UKŁADU POKARMOWEGO – NIEINWAZYJNE POMIARY DIAGNOSTYCZNE

Jak odkryć toczące się w Twoim organizmie przewlekłe, niedające wyraźnych objawów choroby cywilizacyjne?
Jak wiesz, chcemy odkryć przyczynę Twoich dolegliwości, żeby nie ograniczać się do walki z objawami, ale doprowadzić do wyleczenia. Jeżeli przeczytałeś całość, to wiesz już, że polega to na odkryciu niedoborów i toksyn. Trzeba więc wykonać badania. Konieczna diagnostyka, a więc taka, która daje wskazówki terapeutyczne, zasadniczo opiera się na dwóch elementach: 
    • badaniu krwi,
    • diecie eliminacyjnej.
Są też dodatkowe, proste testy do samodzielnego wykonania, a w przypadku niektórych chorób warto będzie przeprowadzić nieco więcej specjalistycznych badań lub częściowo skorzystać z wyników tych, którymi już dysponujesz. Znajdziesz je w dalszej części rozdziału…
 
Część 1. Prawidłowy sposób przygotowania się do pobrania krwi i wybór właściwego laboratorium
Przez 2–3 dni przed pobraniem nie należy jeść mięsa. Trzeba też odstawić suplementy i nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. W przypadku większości badanych parametrów na 10 do 12 godzin przed pobraniem nie możesz nic jeść. Ale możesz pić wodę, co sprawi, że nie będziesz odczuwać głodu. Do picia wody jeszcze wrócimy.
Jak znaleźć wiarygodne laboratorium? Zdziwiony? Sądziłeś, że każde laboratorium wykonuje badania prawidłowo? A może sądzisz, że każdy punkt pobrań krwi prawidłowo będzie się obchodzić z Twoją próbką? Niestety, większość nie! Już słyszę gromy rzucane na moją głowę ze strony personelu. Znów narobiłem sobie wrogów. Oni mają przecież certyfikaty. I co z tego? Żadne certyfikaty tego nie zmienią! Szanowni Państwo w niektórych laboratoriach i punktach pobrań! Lepiej zrobić krótki rachunek sumienia według poniższych wskazówek, bo dobrze wiecie, że mam rację, i poprawić to, co sprawia, że wyniki badań nie są wiarygodne.
Ponieważ czytelnicy nie wiedzą, o co chodzi, moim obowiązkiem jest ich dokształcić. Ważny jest sposób i czas przechowywania próbek Twojej krwi oraz sposób postępowania z pobraną krwią, osoczem czy surowicą. Nie będziemy wnikać w szczegóły techniczne, których i tak nie sprawdzisz, lecz tylko te, które pozwolą Ci wybrać lepszy punkt pobrań i/lub laboratorium badawcze. Dowiedz się, ile czasu upływa od pobrania krwi do wykonania badania. Jeżeli więcej niż godzina, a prawie zawsze tak jest, to zapytaj i sprawdź, czy w ciągu 20 minut po pobraniu próbki trafiają do lodówki i czy, jeszcze lepiej, pobieralnia używa wirówki. Mało które punkty pobrań mają wirówkę. Lodówki są, ale niekoniecznie są odpowiednio wykorzystywane. Na nic więcej nie masz wpływu. Przestrzeganie właściwych procedur w punkcie pobrań ma znaczenie tylko podczas pobrania i przechowywania próbek oraz ich odpowiedniego zapakowania do wysyłki. Wysyłka należy już do specjalnego kuriera. Niestety trudno Ci będzie sprawdzić, czy kurier zapewnia odpowiednie, chłodnicze warunki transportu.
Co jeszcze powinieneś sprawdzić? Na wydruku z wynikami powinna być oznaczona data, godzina i minuta pobrania i wykonania każdego badania oddzielnie.
W końcu przyjdzie czas, kiedy będziesz mieć wyniki kolejnych badań i zechcesz porównać je z poprzednimi. I tu ważna uwaga: badania wykonane przez różne laboratoria (nie chodzi o różne punkty pobrań) nie są w wystarczającym stopniu porównywalne, więc postaraj się, aby zawsze były przeprowadzone w tym samym.
Na zakończenie 
 
Jacek Safuta (NEO). Autor książki Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes oraz publikacji w czasopismach związanych ze zdrowym stylem życia, pasjonat zdrowia, prowadzi na Facebooku stronę i grupę “Neo – mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes”.
Artykuł to fragment nowego wydania jego książki, dostępnego w zestawie z książką Kuchnia Neo.

KADZIDŁOWIEC INDYJSKI – PONOWNE ODKRYCIE STAROŻYTNEGO REMEDIUM

Najbardziej znany gatunek tego drzewa Boswellia seratta pochodzi z Indii. Występuje też m.in. w Pakistanie, Sudanie, Egipcie, Izraelu. Wytwarza żywicę (olibanum), której właściwości znano już w starożytności. Początkowo używano do wytwarzania wonnych kadzideł, z czasem odkryto jej działanie lecznicze, np. Egipcjanie stosowali do gojenia ran, a w medycynie chińskiej i indyjskiej do leczenia stanów zapalnych stawów i kręgosłupa. Żywica kadzidłowca ma właściwości przeciwbólowe, immunomodulujące, uspokajające, przeciwbakteryjne, wykrztuśne, antyproliferacyjne, przeciwnowotworowe. Jest składnikiem wielu kosmetyków. Ekstrakty z olibanum zawierają składniki o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, tzw. kwasy bosweliowe. Najbardziej aktywny z nich jest kwas 3-acetylo-11-keto-beta -bosweliozowy. Badania kliniczne wykazały, że ekstrakt żywiczny pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów, znacząco zmniejsza ból, sztywność i poprawia mobilność. Zapobiega stanom zapalnym oraz zwyrodnieniowym mięśni i stawów. Przynosi ulgę w stanach zapalnych jelit, np. przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.
Jak działa?
Hamowanie syntezy leukotrienów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego w jelitach — to jeden ze sposobów działania kadzidłowca, który decyduje o jego wpływie na przebieg chorób zapalnych stawów i jelit. Inny mechanizm polega na hamowaniu cytokin prozapalnych. Ekstrakt z Boswellia serrata wykazuje dużą zdolność usuwania wolnych rodników. Silne działanie przeciwzapalne ekstraktu hamuje więc procesy należące do przyczyn powstawania nowotworów. Pozytywne wyniki w stosowaniu tego preparatu osiągnięto w przypadkach reumatyzmu, boreliozy i dny moczanowej. Kadzidłowiec zmniejsza przekrwienie i ból. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym jest skutecznym inhibitorem leukotrienów w leczeniu astmy, zwłóknienia płuc i zespołu bólowego podczas oddychania u dorosłych. W Instytucie Neuroimmunologii i Badań Klinicznych nad stwardnieniem rozsianym (SM) Szpitala Uniwersyteckiego Hamburg-Eppendorf w 2010 roku przeprowadzono badanie nad kadzidłowcem w leczeniu stwardnienia rozsianego. 37 pacjentów w wieku 18 do 65 lat, dotkniętych tą chorobą, otrzymywało przez osiem miesięcy zamiast kortyzonu bądź interferonu kapsułki kadzidłowca. Obserwacje zakończyły się sukcesem. Uszkodzenia nerwów ustąpiły średnio w 60%, zmniejszyły się ogniska zapalne, podobnie jak w przypadku leczenia kortyzonem. Kwasy bosweliowe hamują tzw. układ dopełniacza odpowiedzialny za nadmierne reakcje zapalne i choroby autoimmunologiczne. Kadzidłowiec może być stosowany w chorobach autoimmunologicznych nieznanego pochodzenia, kiedy dochodzi do powstawania autoprzeciwciał i kompleksów immunologicznych wywołujących procesy zapalne. Jako naturalny lek przeciwhistaminowy kadzidłowiec odgrywa ważną rolę w przypadku kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek i wysypki alergicznej (pokrzywki). Można powiedzieć, że kadzidłowiec wpływa korzystnie na wszystkie stany zapalne skóry. Dodatkową korzyścią ze stosowania kadzidłowca jest zmniejszenie stresu i rozluźnienie. W zaburzeniach psychicznych np. depresji, stanach lękowych, ten naturalny lek działa uspokajająco i kojąco. Prawdopodobnie odgrywa rolę fakt, że ośrodek niepokoju w mózgu jest aktywowany przez występowanie stanów zapalnych, a wszystko, co hamuje stany zapalne, działa pozytywnie na psychikę. W starożytności wdychanie kadzideł z olibanum było powszechnie stosowaną metodą na wyciszenie.
Bez działań ubocznych
Przewaga nad konwencjonalnymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak kortyzon i niesteroidowe leki przeciwbólowe, polega na tym, że chociaż kwasy bosweliowe działają podobnie do kortyzonu, nie wywołują skutków ubocznych. Nawet długotrwałe stosowanie kadzidłowca nie wpływa negatywnie na wytwarzanie hormonów w nadnerczu i wytrzymałość kości. Kadzidłowiec nie powoduje podrażnień ani owrzodzeń żołądka, także nie zaobserwowano działania toksycznego na wątrobę i nerki.