Pełne artykuły

ENERGIA DLA NASZYCH KOMÓREK- FITOSANACJA. CO TO?

Naukowcy wiedzą, że drobnoustroje wpływają na ludzi na dwa sposoby: niektóre z nich pomagają organizmowi funkcjonować, a inne go niszczą.
Szczególne znaczenie dla zdrowia mają drobnoustroje zasiedlające przewód pokarmowy. Wszyscy znają główną funkcję mikrobioty jelitowej polegającą na udziale w procesach trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Flora warunkowo patogenna to taka mikroflora, która w pewnych warunkach jest wobec nas czasowo tolerancyjna, a w innych staje się naszym zagorzałym wrogiem. I tak np. grzyby z rodziny Candida są szczególnym przedstawicielem flory oportunistycznej. Wyróżnia je szczególna zdolność do szybkiego zastępowania normalnej mikroflory, wypierania jej z biofilmu i masowego, szybkiego tworzenia asocjacji grzybowych w połączeniu z gnijącą i toksyczną oportunistyczną florą i pasożytami.
Stan składu Twojej mikroflory jelitowej jest podstawowym czynnikiem, od którego zależy praca mitochondriów i jakość energii życiowej.
Naszym zadaniem jest znalezienie i zastosowanie skutecznej i bezpiecznej metody normalizacji składu mikrobioty w celu przywrócenia wszystkich procesów kontroli nad regulacją systemów podtrzymywania życia organizmu oraz stworzenia warunków do efektywnego funkcjonowania mitochondriów.

OLEJ KOKOSOWY- TROPIKALNY SKARB

Gdy w XVI wieku pierwsze europejskie statki dobiły do brzegów wysp Morza Południowego, wysiadający z nich podróżnicy byli zaskoczeni wyglądem tubylców. Zadziwiała ich nie tylko egzotyczna uroda lecz także nadzwyczajna siła, wspaniale zbudowane piękne ciała, doskonałe zdrowie i ogólne życzliwe nastawienie wyspiarzy. Nic więc dziwnego, że wkrótce niektóre z tych wysp zaczęły być uważane za swego rodzaju Rajskie Ogrody, w których mieszkańcy nie chorują i prowadzą długie, szczęśliwe, spokojne życie. Prawdopodobnie doświadczenia marynarzy przyczyniły się do spopularyzowania mitu o istnieniu eliksiru wiecznej młodości, tak dobrze znanego naszej kulturze. Trudno dziwić się podróżnikom – faktycznie tamtejsi wyspiarze dysponowali czymś na kształt legendarnego eliksiru. Nie była to jednak żadna magiczna mikstura lecz życiodajny olej wytłaczany z najpopularniejszego tam owocu – kokosu.
Na szczęście dla nas współczesna nauka odkryła fenomen oleju kokosowego i odsłoniła sekrety jego zdrowotnych właściwości. Olej kokosowy znacznie różni się od innych tłuszczy dostępnych na rynku. Przez kilka dekad uważany był za niezdrowy czy wręcz mogący doprowadzić do chorób serca – takie cechy przypisywano każdemu tłuszczowi nasyconemu, a takim właśnie jest ten pochodzący z kokosa. Ówcześni dietetycy i lekarze nie rozróżniali jednak nasyconych kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych, całkowicie bezpiecznych dla zdrowia.

Obecnie wiadomo, że regularne spożywanie oleju kokosowego to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie dobrego zdrowia. Przede wszystkim średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – czyli te zawarte w oleju kokosowym – przyczyniają się do znacznego obniżenia ryzyka zachorowania na miażdżycę czy chorób serca. Olej kokosowy, w przeciwieństwie do innych tłuszczów, nie zwiększa poziomu cholesterolu we krwi. Badania dowodzą, że systematycznie konsumowany wspiera pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Na dowód przytoczyć można statystyki dotyczące zapadalności na choroby kardiologiczne mieszkańców Sri Lanki, gdzie olej kokosowy jest składnikiem niemalże każdej potrawy. Odnotowuje się tam średnio jeden zgon na 100 tysięcy spowodowany chorobą serca. Dla porównania w krajach rozwiniętych, między innymi w Polsce, choroby serca stanowią przyczynę niemalże połowy wszystkich zgonów.
Olej kokosowy jest, obok mleka matki, najbogatszym naturalnym źródłem kwasu laurynowego, który słynie z właściwości leczniczych. Olej kokosowy zawiera go aż w 50%. Kwas laurynowy zabija mikroorganizmy pokryte lipidami, a tym samym pomaga w leczeniu chorób wywołanych przez wirusy takie jak wirus HIV, wirus odry, opryszki pospolitej, grypy czy leukemii. Substancja ta wykazuje także silne właściwości bakteriobójcze i może być przydatna w przezwyciężaniu chorób wywołanych zakażeniem gronkowcem złocistym, paciorkowcem czy bakterią helicobacter pylori (groźnym mikroorganizmem wywołującym wrzody żołądka, a nawet raka). W przeciwieństwie do zażywania antybiotyków spożywanie oleju kokosowego nie powoduje nieprzyjemnych skutków ubocznych, co więcej ten naturalny antybiotyk atakuje tylko chorobotwórcze bakterie, pozostawiając niezbędną do prawidłowego funkcjonowania florę bakteryjną organizmu w równowadze. Ponadto systematycznie stosowany przyczynia się do wzrostu poziomu odporności na infekcje, dodatkowo chroni zęby przed próchnicą. Oprócz kwasu laurynowego w składzie oleju kokosowego znajduje się również kwas kaprylowy, który także wykazuje właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Neutralizuje obecność wolnych rodników, a tym samym spowalnia procesy starzenia się skóry.
Kolejnym atutem oleju kokosowego są jego dietetyczne właściwości. Dzięki temu, że jest on mniej kaloryczny, a także w znacznie większym stopniu przetwarzany na energię niż inne tłuszcze, zastąpienie w codziennym jadłospisie utwardzanych tłuszczów takich jak margaryna, olejem kokosowym znacząco przyczynia się do efektywnego zrzucenia niepożądanej tkanki tłuszczowej. Ponieważ jest on łatwo wchłaniany przemiana materii przyspiesza a ciało dostaje zastrzyk energii. Co więcej, jako średniołańcuchowy kwas tłuszczowy, nie podnosi poziomu cukru we krwi, przez co jest całkowicie bezpieczny dla cukrzyków.

Olej kokosowy świetnie sprawdza się jako naturalny kosmetyk. Wcierany regularnie w ciało nada skórze miękkość i gładkość. Natychmiast nawilży suchą, szorstką czy pomarszczoną skórę. Zastosowany jako odżywka do włosów sprawi, że będą one lśniące i miękkie. Wystarczy nałożyć odrobinę oleju na włosy wieczorem i spłukać rano by uzyskać rezultat porównywalny do efektów widocznych po zabiegach odnowy włosów wykonywanych w salonach fryzjerskich. Największą korzyścią płynącą ze stosowania oleju kokosowego do pielęgnacji włosów są jego właściwości przeciwłupieżowe – zwalcza on tę uciążliwą przypadłość już po pierwszym zastosowaniu. Dzięki niewielkiej molekularnej strukturze łatwo się wchłania, ma naturalnie kremową konsystencję i nie zawiera pestycydów. Stąd też wykorzystuje się go jako składnik wielu kosmetyków, np. kremów, mydeł czy szamponów.

Olej kokosowy może przysłużyć się nie tylko twojemu zdrowiu i urodzie lecz także stać się zdrowym, naturalnym składnikiem twoich potraw i gratką dla kubków smakowych. Zastąpienie dotychczas stosowanych tłuszczy olejem kokosowym sprawi, że dania nie tylko staną się zdrowsze, bardziej dietetyczne, ale też nabiorą wspaniałego egzotycznego aromatu i smaku prosto z tropikalnych wysp. Olej kokosowy nie ma sobie równych jeśli chodzi o smażenie – nie wnika w żywność tak bardzo jak inne oleje, można go użyć ponownie, co więcej podgrzany, w przeciwieństwie do innych tłuszczy, nie staje się toksyczny.