Pełne artykuły
BORELIOZA – cichy i podstępny „kameleon”
ALGA AFA – NATURALNY SUPLEMENT
STAROŻYTNA ALGA AFA (Aphanizomenon Flos-Aquae)
Algi AFA (Aphanizomenon Flos-Aquae) są gatunkiem planktonowych cyjanobakterii należących do rzędu trzęsidłowców (Nostocales). Algi AFA należą do najstarszych organizmów na Ziemi. Pojawiły się prawdopodobnie 3,5 mld lat temu i jako pierwsza forma życia były zdolne do fotosyntezy. Korzystając z energii słonecznej, rozbijają cząsteczki wody, produkując węglowodany i wydalają tlen. Proces ten jest możliwy, dzięki chlorofilowi – zielonemu barwnikowi wchodzącemu w skład tej algi. Z kolei niebieski barwnik – fikocyjanina – umożliwia przekształcanie energii słonecznej w substancje odżywcze. Algi AFA określa się mianem „niewidzialnego wodnego kwiatu”, „starożytnej algi” lub „manny z nieba”. Obecnie są uznawane za superjedzenie. Badania naukowe pozwalają stwierdzić, że te jednokomórkowe mikroorganizmy łączą właściwości zwierząt, roślin i bakterii. Dzięki temu dostarczają człowiekowi bogactwa i złożoności składników odżywczych. Naturoterapeuci cenią tę mikroalgę ze względu na jej prozdrowotne właściwości i leczniczy potencjał.
CO SPRAWIA, ŻE ALGI AFA SĄ TAKIE WYJĄTKOWE I WARTOŚCIOWE?
W przeciwieństwie do innych mikroalg, algi AFA rosną dziko. Na wysokości 1400 metrów, w odległym rezerwacie przyrody nad jeziorem Upper Klamath w Oregonie, USA. 7000 lat temu, podczas ostatniego gigantycznego wybuchu wulkanu Mount Mazuma, rozsypał się popiół mineralny z najgłębszych pokładów ziemi. Od tego czasu deszcz i wody roztopowe nieustannie transportują cenne substancje naturalne do jeziora Klamath, które w postaci warstwy o grubości ponad jednego metra tworzą spiżarnię zaspokajającą potrzeby pokarmowe alg. Odczyn tego górskiego jeziora ma wartość pH 9-11, co jest niezwykle rzadkie w przyrodzie! Dlatego algi AFA charakteryzują się wyjątkową jakością, zaletami oraz bogactwem roślin dziko rosnących, nieuprawianych przez człowieka. Zbiory alg w jeziorze Klamath podlegają ścisłemu nadzorowi, co zapobiega naruszeniu równowagi ekologicznej. W związku z tym, każdego roku do zbiorów dostępna jest tylko niewielka i ograniczona ilość.
ALGA AFA – ZIELONY DETOKS
Alga AFA doskonale sprawdza się jako element diety oczyszczającej. Ze względu na wysokie stężenie chlorofilu, odtruwa organizm, równoważy pH i działa przeciwnowotworowo. Co więcej, dzięki unikalnej kompozycji minerałów, jest silnym chelatem, który wiąże toksyny i metale ciężkie, po czym wyprowadza je z naszego ciała. Z powodu intensywnych właściwości detoksykacyjnych tej cyjanobakterii, powinniśmy wprowadzać ten suplement do diety stopniowo, aby kuracja nie była zbyt wyczerpująca dla naszego organizmu.
ALGA AFA – MOLEKUŁA SZCZĘŚCIA
Pochodząca z jeziora Klamath sinica stanowi cenne źródło fenyloetyloaminy (PEA), która jest naturalnym związkiem regulującym nastrój. W nauce substancja ta nazywana jest „molekułą szczęścia”, gdyż potrafi zwiększać produkcję endorfin, redukując tym samym stres i niepokój. PEA odpowiada również za aktywację neurotransmisji dopaminy w mózgu, łagodząc przebieg menopauzy i zapobiegając m.in. chorobie Alzheimera czy Parkinsona. Badania wykazały, że kuracja suplementami bogatymi w fenyloetyloaminę zwiększa koncentrację, podwyższa poziom energii, podnosi libido i łagodzi ból. Naturoterapia z użyciem algi AFA daje dobre wyniki również w leczeniu depresji, ADHD i autyzmu.
ALGA AFA – NIEBIESKI BARWNIK KONTRA WOLNE RODNIKI
Fikocyjaniny, odpowiedzialne za niebieskawą barwę algi AFA, mają silne działanie antyoksydacyjne. Regularna jej suplementacja znacznie zwiększa poziom endogennych antyoksydantów (witaminy A, E oraz karotenoidów), dzięki redukcji stresu oksydacyjnego. Co więcej, komplet karotenoidów zawarty w tej cyjanobakterii wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych.
ALGA AFA – SUPLEMENT DOSKONAŁY
Jednokomórkowa alga AFA stanowi suplement idealny. Nasz organizm wchłania ją w 98%, w odróżnieniu do słabo przyswajalnych witamin i minerałów pochodzenia sztucznego. Co więcej, jej skład znacznie przewyższa wiele syntetycznych preparatów mających uzupełniać dietę. Ta cyjanobakteria dostarcza nam ponad 20 antyoksydantów, 18 aminokwasów, 50 minerałów i całego kompletu karotenoidów. Znajdziemy w niej również witaminy z grupy B, w tym, co ważne dla wegan i wegetarian, biodostępną witaminę B12. Suplementowanie algą AFA jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego również z tego względu, że zawiera ona aż o 60% więcej białka niż mięso. Co więcej, obecne w niej minerały występują w postaci trwałych chelatów. Alga ta kryje w sobie również cenne pierwiastki śladowe, takie jak: żelazo, organiczny fluor i wanad, witaminę A, E i często suplementowaną witaminę K oraz kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 w optymalnych proporcjach.