Pełne artykuły

BADAJ SIĘ Z SENSEM

Jak odkryć toczące się w Twoim organizmie przewlekłe, niedające wyraźnych objawów choroby cywilizacyjne?
Jak wiesz, chcemy odkryć przyczynę Twoich dolegliwości, żeby nie ograniczać się do walki z objawami, ale doprowadzić do wyleczenia. Jeżeli przeczytałeś całość, to wiesz już, że polega to na odkryciu niedoborów i toksyn. Trzeba więc wykonać badania. Konieczna diagnostyka, a więc taka, która daje wskazówki terapeutyczne, zasadniczo opiera się na dwóch elementach:
• badaniu krwi,
• diecie eliminacyjnej.
W tym odcinku przystępujemy do diety eliminacyjnej, zaczynając od omówienia ogólnych zasad.
Część 4. Badanie dietą eliminacyjną
Badanie to polega na powstrzymaniu się od spożywania pewnych grup produktów przez co najmniej 6 tygodni, a potem wprowadzaniu ich po kolei, co kilka dni, w celu obserwacji, które są szkodliwe. Nie jest to tak łatwe jak badanie krwi, ale tak długo jak go nie wykonasz, tak długo nie uzyskasz pełnej wiedzy, co Ci szkodzi (właściwie to prawie pełnej, bo niektóre szkodliwe produkty nie ujawnią się nawet podczas tego badania). Żadne reklamowane cudowne testy nietolerancji pokarmowych, kropli krwi itp. nie są w stanie tego badania zastąpić. Nie łudź się, że jak wydasz dużo pieniędzy na „nowoczesną, zaawansowaną technicznie”, reklamowaną przez doktora nauk metodę, to ktoś wykona za Ciebie to trudne zadanie. Ci, którzy próbowali cudownych metod, często na forach internetowych ogłaszają, że dowiedzieli się, co im szkodzi, i że to im się potwierdziło. Tak mogło rzeczywiście być. Niestety jest to trik oparty na statystyce, który też mógłbym wykonać, instalując mrugające diody na plastikowym pudełku. Znów narobiłem sobie wrogów. Z wielu badań wiem, co jest przyczyną chorób przewlekłych u większości ludzi, więc mógłbym je losowo typować, co daje ogromną szansę na trafienie i pozytywne komentarze. Nie znaczy to, że uważam wszystkich takich diagnostów za oszustów. Nie znam wszystkich metod. Może jest coś, co działa, a ja tego nie znam? Na pewno jednak dieta eliminacyjna to nie żaden trik. Jest to badanie, które da Ci pewność i które możesz przeprowadzić samodzielnie. Nikt tu nie naciągnie Cię na pieniądze. Wyznacz sobie konkretny termin rozpoczęcia tej diety, który powinien nastąpić tuż po badaniu krwi, i najlepiej umieść go w terminarzu, bo pamięć ludzka jest zawodna, a terminarz mobilizuje.
Jakiego rodzaju objawy będą oznaczały wynik negatywny tego badania, tzn. szkodliwość danej grupy produktów? Do wielu z nich się przyzwyczaiłeś przez lata, więc mogą nie zwrócić Twojej uwagi. Najłatwiej będzie Ci dostrzec objawy typowe dla Twojej choroby, a na pewno te, które łączysz z tą chorobą, więc nie będę ich tu wymieniał. To nie miałoby sensu, bo je znasz, i odwróciłoby to Twoją uwagę od dolegliwości, których prawdopodobnie z nią nie łączysz. Chcę Ci zwrócić uwagę na dolegliwości dość częste u współczesnych ludzi i zwykle właśnie niekojarzone z produktami spożywczymi, dlatego że powszechnie produkty te uważane są za bezpieczne. Dezinformacja zbiera i tu swoje żniwo. Do objawów tych zaliczają się przede wszystkim: bóle w obrębie jamy brzusznej, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, skurcze kończyn dolnych (mogą wynikać również ze spowodowanego dietą odwodnienia oraz związanego z nim niedoboru soli i innych elektrolitów), świąd, ropne wysięki ze spojówek, katar, zmęczenie, kłopoty ze snem, uderzenia gorąca. Czytając fragmenty książki dotyczące toksyn, odkryjesz być może źródła tych dolegliwości, choć nie zawsze będzie to oczywiste, bo podobne objawy dotyczą wielu toksyn. Zwróć uwagę, że nie mówię tutaj o chorobach, które dają objawy dopiero po wielu latach, ale o dolegliwościach, które dadzą Ci znak w ciągu kilku dni, a najczęściej w ciągu pierwszej nocy po zjedzeniu danego produktu. Niezależnie od tego sama dieta eliminacyjna przyniesie Ci nadzwyczajną poprawę samopoczucia, która pojawia się zwykle w ciągu pierwszych 2 tygodni. Na początku opisu tej diety napisałem o okresie minimum 6 tygodni, ale dotyczy to czasu badania, a nie samopoczucia, a niektórym osobom na znaczną poprawę samopoczucia i dokończenie badania potrzeba nawet 3 miesięcy. Na razie bierz się do roboty, nie zapominając o badaniu krwi. Na początku będzie słychać wokół Twój głośny lament, że nie masz co jeść. Dlatego, oprócz grup produktów, które musisz czasowo wyeliminować, podam Ci również te grupy, które są dozwolone, a więc nie są szkodliwe lub są neutralne. Przed wprowadzaniem produktów ponownie, po początkowej poprawie samopoczucia, będziesz doświadczać dolegliwości związanych z oczyszczaniem organizmu z toksyn, choć nie będzie to jeszcze pełny detoks. Ten temat rozwinę nieco później. Możliwe, że najtrudniejsze będzie dla Ciebie odstawienie głównej, silnie uzależniającej toksyny – cukru. Wiesz już, że 95% ludzi jest uzależnionych od niego i od samego słodkiego smaku. Ale to uzależnienie do 2 tygodni powinno z grubsza przejść. Wierz mi, szybko przestaniesz żałować. Oczywiście rób notatki, bo, powtarzam, ludzka pamięć jest zawodna, a nie będziesz chciał przechodzić tego trudnego badania ponownie. Co powinieneś notować? Co najmniej:
• wprowadzony produkt,
• samopoczucie,
• wygląd stolca według bristolskiej skali uformowania stolca, którą znajdziesz w Internecie, np. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bristolska_skala_uformowania_stolca
• wszelkie dolegliwości.
Ciąg dalszy w kolejnym numerze Pełni Zdrowia…
 
Jacek Safuta (NEO). Autor książki Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes oraz publikacji w czasopismach związanych ze zdrowym stylem życia, pasjonat zdrowia, prowadzi na Facebooku stronę i grupę “Neo – mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes”.
Artykuł to fragment nowego wydania jego książki, dostępnego w zestawie z książką Kuchnia Neo.

ORGYNALNY BIO CYNAMON CEJLOŃSKI- DLACZEGO WARTO?

Zniewalający smakiem i zapachem cynamon cejloński (Cinnamomum verum) pochodzi ekologicznej uprawy prawdziwych drzew cynamonowych. Aromatyczna kora po wysuszeniu jest delikatnie mielona, co pozwala na zachowanie pełni zawartych w niej olejków eterycznych i innych cennych składników.

Nasz cynamon cejloński jest wegański, wolny od syntetycznych dodatków i konserwantów i w 100% naturalny. Niezwykły aromat cynamonu zachowuje się na dłużej, gdy jest przechowywany szczelnie z dala od światła i ciepła.

Słodki, aromatyczny proszek idealnie nadaje się do uszlachetniania deserów takich jak budyń, lody, szarlotka czy mus jabłkowy. Ponadto nasz ekologiczny cynamon cejloński doskonale nadaje się jako składnik do pieczenia ciast, gofrów lub ciastek.

Cynamonowiec cejloński znany również jako prawdziwe drzewo cynamonowe należy do rodziny wawrzynowatych. Uważany za roślinę wiecznie zieloną i może osiągać wysokość do 10 metrów. Jego kora jest czarno-brązowa i niezwykle aromatyczna, co zawdzięcza zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu. Według literatury używany był już 2000 lat p.n.e. i stał się jedną z najsłynniejszych i najbardziej wartościowych przypraw na świecie.

Cynamon cejloński można zbierać dwa razy w roku. W tym celu ścina się gałęzie o grubości około 5 cm i zdejmuje z nich korę- wewnętrzne warstwy odrywa się i zwija razem z zewnętrzną korą w drobne laski cynamonu. Następnie są one delikatnie suszone w cieniu przez kilka dni i ostatecznie mielone na drobny proszek.

Na całym świecie produkuje się i przetwarza znacznie więcej cynamonu kasja niż cejlońskiego. Odmiana kasja pochodzi głównie z Chin lub Indonezji i jest zwykle o wiele tańsza niż oryginalny cynamon cejloński. Wysoka zawartość aldehydu cynamonowego nadaje kasji silny, cierpki i ostry aromat. Laski są twarde, trudne do zmielenia i puste w środku. Ponadto, chińska odmiana zawiera duże ilości kumaryny, wykazującej toksyczne działanie m.in. na nerki i wątrobę.

W przeciwieństwie do cynamonu kasja, oryginalny cynamon cejloński zawiera śladowe ilości kumaryny. Z tego powodu jest o wiele bardziej polecany, jeśli chcesz cieszyć się tą aromatyczną przyprawą regularnie. Cynamon cejloński znany jest jako „prawdziwy cynamon” i jest uważany za jego najlepszą na świecie odmianę. Jego kora jest miękka, krucha i łatwo się łamie. Ma słodki, aromatyczny, ciepły zapach, a dzięki niskiej zawartości kumaryny smakuje przyjemnie korzennie i kwiatowo.

Cynamon cejloński to niezwykle wszechstronna przyprawa, która oczarowuje zmysły cudownie aromatycznym zapachem. Idealna do stosowania przez cały rok, nie tylko w okresie świątecznym. Cynamon dodany do domowych wypieków, biszkoptów i pierników, zmienia je w prawdziwe przysmaki, którym trudno się oprzeć. Cynamon cejloński pozwala w prosty sposób uszlachetnić smak słodkich potraw takich jak: pieczone jabłka, powidła śliwkowe, crumble, kaszki i budynie. Amatorzy egzotycznych smaków pokochają niezwykłą nutę jaką nadaje dodana do orientalnych lub azjatyckich potraw szczypta cynamonu. Potrawy mięsne, kuskus, ryż, dania z jagnięciny i curry zyskują w ten sposób jedyny w swoim rodzaju charakter.

Odrobina cynamonu cejlońskiego dodana do napojów, takich jak koktajle, kawa, herbata, poncz czy grzane wino pozwoli otulić się jego cudownie korzennym aromatem.