Lek na raka? – “zrób to sam”

Artykuł dr. Claytona tłumaczony przez dr. Jacka Borowicza:

Lek na raka ? – „zrób to sam”

Kiedyś leczenie raka było barbarzyńskie. Pierwszą bronią w walce z rakiem, był iperyt azotowy, została pierwotnie opracowana jako chemiczna broń wojenna. Dziś leczenie raka jest po prostu przerażające.

Immunochemioterapia jest z natury mniej destrukcyjna niż stare chemiczne trucizny, a nowsze podejście, od pomocniczych agonistów CR-3 po inhibitory punktów kontrolnych, są dużym krokiem naprzód; ale jeśli przeczytasz to co napisano drobnym drukiem na ulotce dołączonej do opakowania np. Keytrudy, nadal zobaczysz około 90 wymienionych tam działań niepożądanych.

Przebojowe komórki rakowe wymykają się nadzorowi immunologicznemu poprzez ekspresję białek maskujących na swojej powierzchni, które ukrywają je przed limfocytami T, które w innym przypadku mogłyby je zidentyfikować i zabić. Jedno z białek maskujących nazywa się ligandem programowanej śmierci (PD-L1), a leki takie jak Keytruda działają poprzez celowanie w PD-L1, dzięki czemu układ odpornościowy może widzieć i atakować komórki rakowe.

Trwa wiele dobrych i dobrze finansowanych badań w celu zidentyfikowania jeszcze bardziej szczegółowych (i być może bezpieczniejszych) celów zapobiegających maskowaniu się komórek, od MEX3B (1) do elF5B (2). Inni łączą radioterapię z immunochemioterapią, ponieważ promieniowanie uszkadza komórki rakowe i czyni ,że bardziej pokazują swoje antygeny (3). Obiecująco wygląda połączenie antymitotyków z inhibitorami glikolizy (PFKFB3) (4), a dodanie inhibitorów dehydrogenazy mleczanowej po inhibitorach glikolizy może być jeszcze lepsze (5).

Ale czy naprawdę potrzebujemy więcej tych magicznych pocisków? Czy kierujemy broń we właściwym kierunku? Czy zamiast tego moglibyśmy zrobić więcej na tym froncie domu?

Komórki rakowe są niestabilne genomowo (6). Kiedy atakowana jest różnorodna masa komórek rakowych, te pojedyncze komórki z mutacjami, które czynią je mniej podatnymi na leczenie, przeżywają preferencyjnie i stają się rodzicami następnej generacji odpornych na leczenie komórek rakowych. Dlatego większość nowotworów ostatecznie wymyka się chemioterapii i immunochemioterapii (tj. 7). To jest po prostu darwinizm komórkowy.

Być może zamiast tego powinniśmy zapytać, dlaczego rak stał się tak bardzo popularny, zidentyfikować czynniki sprawcze i powstrzymać ten wzrost. Na przykład w ciągu ostatnich 40 lat wskaźniki zachorowań na raka u nastolatków i młodych dorosłych wzrosły nawet o 30% (8). Patrząc na ich dietę, nietrudno zrozumieć, dlaczego.

Dieta ultra-przetworzona zabija nas na różne sposoby (np. 9, 10). Wywołując przewlekłe stany zapalne, dysbiozę i hiperinsulinemię, a jednocześnie pozbawiając nas szeregu fitoskładników chroniących przed rakaiem (11), z pewnością sprzyja powstawaniu raka (12).

Nie możemy sobie pozwolić, aby się tym nie zająć. Jak zauważył Karol Sikora w swoim artykule (13), koszty leczenia raka wszędzie wymykają się spod kontroli. Starzejąca się, z nadwagą i zasadniczo niezdrowa populacja narażona na nowe technologie medyczne w bogatym w informacje świecie zorientowanym na konsumenta na zawsze zwiększa zapotrzebowanie (14).

Zapobieganie jest zwykle lepsze niż leczenie.

Wraz ze wzrostem kosztów chorób nowotworowych raka zabraknie nam złotówek funtów, dolarów, euro i juanów na długo przed opracowaniem „lekarstwem na raka”, który Joe Biden obiecywał w okresie poprzedzającym ostatnie wybory (15). Big Pharma i ich polityczni słudzy robią biznes, ale my, chłopi pańszczyźniani, stoimy w obliczu przesiąkniętej rakiem przyszłości, jeśli będziemy dalej podążać tą dobrze utwardzoną drogą, aż do zatracenia.

Zatem jak zapobiegać?

Pierwszym krokiem jest przywrócenie żywienia takiego jak przed okresem żywności przemysłowej (16, 17), prostej strategii, która powinna zredukować raka nawet o 90% (18, 19) – zwłaszcza jeśli dodatkowo rzucisz palenie i zaczniesz ćwiczyć.

Ale to nadal pozostawia około 10% . Osoby te są nosicielami genów, takich jak BRCA1 i 2, FAP i MAP oraz kolejnych 50 lub więcej, i mają z natury wyższe ryzyko raka. Jaka jest dla nich nadzieja?

Może moglibyśmy zwrócić się w kierunku mleka matki. I tu Książę Danii.. HAMLET, czyli ludzka alfa-laktalbumina, która zabija komórki nowotworowe – to wyrafinowany akronim – pochodzi z mleka matki. Łączy alfa-laktalbuminę, białko regulujące produkcję laktozy w mleku, z kwasem oleinowym, kwasem tłuszczowym wytwarzanym przez ludzi i oliwkami. Powstały kompleks może być po prostu świętym Graalem onkologii; zabija różne komórki rakowe (20), przy minimalnym działaniu ubocznym.

Profesor Catharina Svanborg z Uniwersytetu w Lund wykonała wczesne prace taksonomiczne. Następnie założyła Hamlet Pharma Ltd, aby opracować technologię. Życzę jej powodzenia w tym przedsięwzięciu, które wygląda na to, że będzie to wspaniały prezent dla ludzkości i wart jednego lub dwóch nagród Nobla.

Catharina miała szczęście i była genialna. Zaczęło się od przypadkowej obserwacji, ale przypadek sprzyja przygotowanemu umysłowi i myślę, że od razu zrozumiała znaczenie swoich pierwszych nieoczekiwanych odkryć. Nie przedstawię jej kamieni milowych w kolejności, w jakiej wystąpiły, ale w sposób, który pozwala na prześledzenie fabuły.

Krótko mówiąc, odkryła, że ​​po zmieszaniu alfa-laktalbuminy (α-LA) z kwasem oleinowym (OA) rozwija się, wiąże się z OA poprzez siły van der Waalsa i wiązania wodorowe oraz tworzy kompleksy. Kompleksy α-LA / OA wnikają w błony komórkowe komórek i zmuszają błony komórek nowotworowych do zmiany ich kształtu i struktury w taki sposób, aby skutecznie wywołać apoptozę (21-24).

Kiedy te kompleksy są podawane myszom (24) lub pacjentom z rakiem (25, 26), komórki rakowe rozpadają się szybko i bez skutków ubocznych. I chociaż α-LA (27) i kwas oleinowy OA (28) same mają pewne działanie przeciwnowotworowe, to połączone działają znacznie silniej.

Kiedy α-LA i OA są połączone w kompleks, regiony α-LA niespecyficznie wiążą się ze składnikami błon komórkowych. Kompleks α-LA / OA powoduje następnie fizyczny stres i miejscowe zniekształcenie błony komórkowej, które mogą zaakceptować normalne komórki; ale komórki rakowe, które posiadają specyficzne zmiany w swoich błonach wymagane do szybszego wzrostu i / lub rozprzestrzeniania się przerzutów (29-31), nie mogą.

Kompleks α-LA / OA powoduje przepływy kationów przez błonę komórki nowotworowej (21) prawdopodobnie z powodu fizycznych zmian błony połączonych z dobrze znaną zdolnością α-LA do wiązania Ca ++, Mg ++, Mn ++, Na + i K +. Te przepływy jonów inicjują wieloetapowe sekwencje, które ostatecznie prowadzą, prawdopodobnie poprzez mitochondrialne białko szoku cieplnego „Mortalin” (32, 35), do apoptozy (33-35).

Gdy komórki rakowe obumierają, tworzą wrodzoną odpowiedź immunologiczną w otaczających zdrowych tkankach.Stanowi to dodatkowe działanie przeciwnowotworowe.

α-LA jest rzeczywiście bardzo interesującym białkiem. Jest zmiennokształtne i może przyjąć co najmniej 5 różnych konfiguracji, z których każda ma inną funkcjonalność (36). Niektóre z tych zmian kształtu są powodowane przez różne kationy wymienione powyżej (22, 36). Może to oznaczać, że jego kształt w błonie komórki rakowej nie jest stały, ale dynamiczny, co może również przyczyniać się do jej zdolności do powodowania deformacji błony i śmierci komórek rakowych.

HAMLET i półsyntetyczny, mniejszy kompleks białek / kwasów tłuszczowych (20) przechodzą obecnie badania kliniczne. Wczesne doniesienia o skuteczności w raku pęcherza i brodawczakach skóry są pozytywne (25), ale jeśli nie możesz się doczekać przedłużającej się procedury rejestracyjnej, teoretycznie możesz zhakować model i dalej „zróbić to sam”.

Kiedy pierwsze nagłówki pojawiły się po raz pierwszy, czarny rynek mleka kobiecego rozwinął się niemal z dnia na dzień. Chorzy na raka używający tagu mediów społecznościowych #freezerstash szukali w Internecie dawczyń pokarmu (37), ale sama α-laktalbumina nie wystarczy. Ani też kwas oleinowy. Aby stworzyć skuteczny zabójcę raka, te dwie cząsteczki muszą być razem skompleksowane.

Istnieją dwie główne metody wytwarzania kompleksów α-LA-OA.

HAMLET został początkowo przygotowany przez przepuszczenie ludzkiego α-LA przez kolumnę anionowymienną kondycjonowaną przez kwas olinowy. Byłoby to trudne, ale nie niemożliwe do zrobienia w Twojej kuchni. Ale jest łatwiejsza droga. Druga metoda została opublikowana, pokazując, że jeśli po prostu zmieszasz α-LA i OA w roztworze, to zadziała równie dobrze (38).

I wtedy na scenie pojawił się BAMLET. Stało się jasne, że mleko krowie jest tak samo dobre jak mleko ludzkie. Bydlęca α-laktalbumina mogłaby zastąpić ludzką α-laktalbuminę i związać się z kwasem oleinowym, tworząc kompleks przeciwnowotworowy, który robił wszystko, co mógł zrobić HAMLET (39-41), i to taniej.

Zespół badaczy z Pekinu odkrył, że inne białko mleka krowiego, laktoferyna, działa w taki sam sposób jak α-laktalbumina, chociaż jej skuteczność była dziesięć razy mniej aktywna (42). Ta sama grupa badaczy następnie odkryła, że ​​bydlęca β-laktoglobulina wytwarza zabijające raka kompleksy również z kwasem oleinowym i kwasem linolowym (43). To było bardzo skuteczne w zabijaniu komórek rakowych – i może zabić również przemysł nowotworowy.

β-laktoglobulina i kwas oleinowy to powszechne składniki żywności. Białko serwatkowe to około 50% masy β-laktoglobuliny (44), oliwa z oliwek zawiera 55-80% kwasu oleinowego. (Wolę kwas oleinowy od kwasu linolowego, ponieważ będzie on mniej szkodził Twojemu indeksowi omega 6: 3). Krótko mówiąc, przygotowanie leku na raka w kuchni zaczyna wyglądać na wykonalne.

Białko serwatkowe zmieszane z oliwą z oliwek, jeśli zastosujesz się do przepisu (43, 45), wytworzy emulsję zawierającą kompleksy β-laktoglobuliny / kwasu oleinowego. (Białko serwatkowe jest doskonałym emulgatorem). Nie miksuj dłużej niż 40-50 sekund, ponieważ pienienie powoduje degradację białka. Czas przygotowania: około 1 godziny. Będziesz potrzebował: wirówki stołowej, zestawu do ultrafiltracji i kroplówki dożylnej. Całkowity koszt w serwisie eBay: 500-700 USD.

Nie możesz pić naparu z serwatki / oliwy z oliwek, ponieważ większość spożywanych białek zostanie strawiona, a ich funkcjonalność utracona. Stąd kroplówka dożylna, która od dawna służy do dostarczania emulsji zawierających białko i kwasy tłuszczowe. Musisz upewnić się, że twoje składniki są sterylne z oczywistych powodów; ale ultrafiltracja zajmie się tym. Alergia na mleko krowie jest oczywiście przeciwwskazaniem.

Jeśli boisz się igieł, możesz chcieć zgłębić tajemnice lewatywy odżywczej, czyli żywienia doodbytniczego. Ta starożytna technika medyczna jest opisana w fascynującym podzbiorze literatury naukowej (47-50) i ostatnio była nadużywana przez CIA (51), ale nadal może być przydatna w pewnych sytuacjach.

Oczywiście w obu przypadkach postępuj na własne ryzyko.

Zastanawiając się nad opcjami, zadajmy oczywiste pytanie ewolucyjne. Czy te kompleksy przeciwnowotworowe mają jakiś cel? Prawdopodobnie przez cały czas powstają w niewielkich ilościach, ponieważ poziom kwasu oleinowego we krwi pozostaje dość stały (51), a laktalbumina może być wykryta na niskim poziomie u mężczyzn i kobiet niebędących w ciąży (52).

Poziom laktoalbuminy we krwi gwałtownie wzrasta w późniejszych etapach ciąży i podczas karmienia piersią, a można by się spodziewać również wzrostu poziomu kompleksów α-LA-OA.

Ostatnie etapy ciąży charakteryzują się formą adaptacyjnej i częściowej immunosupresji, która umożliwia wzrost i rozwój tkanek płodu. Można by postawić hipotezę, że zmiany odpornościowe, które w tym czasie mogą sprzyjać zachorowaniu na raka (53), są przeciwstawiane zwiększonym stężeniom kompleksów laktoalbumina / kwas oleinowy we krwi.

Ale to tylko hipoteza, a hipotezy są tanie.

Pismieenictwo

 1. Huang L, Malu S, McKenzie JA, Andrews MC, Talukder AH, Tieu T, Karpinets T, Haymaker C, Forget MA, Williams LJ, Wang Z, Mbofung RM, Wang ZQ, Davis RE, Lo RS, Wargo JA, Davies MA, Bernatchez C, Heffernan T, Amaria RN, Korkut A, Peng W, Roszik J, Lizée G, Woodman SE, Hwu P. The RNA-binding Protein MEX3B Mediates Resistance to Cancer Immunotherapy by Downregulating HLA-A Expression. Clin Cancer Res. 2018 Jul 15;24(14):3366-3376.
 2. Suresh S, Chen B, Zhu J, Golden RJ, Lu C, Evers BM, Novaresi N, Smith B, Zhan X, Schmid V, Jun S, Karacz CM, Peyton M, Zhong L, Wen Z, Sathe AA, Xing C, Behrens C, Wistuba II, Xiao G, Xie Y, Fu YX, Minna JD, Mendell JT, O’Donnell KA. eIF5B drives integrated stress response-dependent translation of PD-L1 in lung cancer. Nat Cancer. 2020 May;1(5):533-545.
 3. Wilkins A, McDonald F, Harrington K, Melcher A. Radiotherapy enhances responses of lung cancer to CTLA-4 blockade. J Immunother Cancer. 2019 Mar 6;7(1):64.
 4. Mondal S, Roy D, Sarkar Bhattacharya S, Jin L, Jung D, Zhang S, Kalogera E, Staub J, Wang Y, Xuyang W, Khurana A, Chien J, Telang S, Chesney J, Tapolsky G, Petras D, Shridhar V. Therapeutic targeting of PFKFB3 with a novel glycolytic inhibitor PFK158 promotes lipophagy and chemosensitivity in gynecologic cancers. Int J Cancer. 2019 Jan 1;144(1):178-189.
 5. Chen YJ, Mahieu NG, Huang X, Singh M, Crawford PA, Johnson SL, Gross RW, Schaefer J, Patti GJ. Lactate metabolism is associated with mammalian mitochondria. Nat Chem Biol. 2016 Nov;12(11):937-943.
 6. Yao Y, Dai W. Genomic Instability and Cancer. J Carcinog Mutagen. 2014;5:1000165. 
 7. Touat M, Li YY, Boynton AN. et al. Mechanisms and therapeutic implications of hypermutation in gliomas. Nature 580,517–523 (2020).
 8. Scott AR, Stoltzfus KC, Tchelebi LT et al. Trends in Cancer Incidence in US Adolescents and Young Adults, 1973-2015. JAMA Netw Open. 2020;3(12):e2027738.
 9. Bonaccio M, Di Castelnuovo A, Costanzo S, De Curtis A, Persichillo M, Sofi F, Cerletti C, Donati MB, de Gaetano G, Iacoviello L. Ultra-processed food consumption is associated with increased risk of all-cause and cardiovascular mortality in the Moli-sani Study. Am J Clin Nutr. 2021 Feb 2;113(2):446-455.
 10. Levy RB, Rauber F, Chang K, Louzada MLDC, Monteiro CA, Millett C, Vamos EP. Ultra-processed food consumption and type 2 diabetes incidence: A prospective cohort study. Clin Nutr. 2020 Dec 28:S0261-5614(20)30693-2.
 11. Clayton P, Rowbotham J. An unsuitable and degraded diet? Part two: realities of the mid-Victorian diet. J R Soc Med. 2008 Jul;101(7):350-7.
 12. Fiolet T, Srour B, Sellem L, Kesse-Guyot E, Allès B, Méjean C, Deschasaux M, Fassier P, Latino-Martel P, Beslay M, Hercberg S, Lavalette C, Monteiro CA, Julia C, Touvier M. Consumption of ultra-processed foods and cancer risk: results from NutriNet-Santé prospective cohort. BMJ. 2018 Feb 14;360:k322.
 13. Sikora K. Paying for cancer care – a new dilemma. J R Soc Med. 2007 Apr;100(4):166-9.
 14. Bosanquet N, Sikora K. The Economics of Cancer Care. Cambridge: Cambridge University Press, 2006
 15. https://www.youtube.com/watch?v=pB4BxNjMb7Q  (@ 48’35”)
 16. Popkin BM, Gordon-Larsen P. The nutrition transition: worldwide obesity dynamics and their determinants. Int J Obes Relat Metab Disord. 2004 Nov;28 Suppl 3:S2-9.
 17. Popkin BM. Nutrition in transition: the changing global nutrition challenge. Asia Pac J Clin Nutr. 2001;10 Suppl:S13-8.
 18. Rowbotham J, Clayton P. An unsuitable and degraded diet? Part three: Victorian consumption patterns and their health benefits. J R Soc Med. 2008 Sep;101(9):454-62.
 19. Charlton J, Murphy M, editors. The Health of Adult Britain 1841–1994. 2 volumes. London: National Statistics; 2004.
 20. https://cordis.europa.eu/project/id/954360
 21. Hallgren O, Aits S, Brest P, Gustafsson L, Mossberg AK, Wullt B, Svanborg C. Apoptosis and tumor cell death in response to HAMLET (human alpha-lactalbumin made lethal to tumor cells). Adv Exp Med Biol. 2008;606:217-40.
 22. Storm P, Klausen TK, Trulsson M, Ho C S J, Dosnon M, Westergren T, Chao Y, Rydström A, Yang H, Pedersen SF, Svanborg C. A unifying mechanism for cancer cell death through ion channel activation by HAMLET. PLoS One. 2013;8(3):e58578.
 23. Nadeem A, Sanborn J, Gettel DL, James HC, Rydström A, Ngassam VN, Klausen TK, Pedersen SF, Lam M, Parikh AN, Svanborg C. Protein receptor-independent plasma membrane remodeling by HAMLET: a tumoricidal protein-lipid complex. Sci Rep. 2015 Nov 12;5:16432.
 24. Hien TT, Ambite I, Butler D, Wan MLY, Tran TH, Höglund U, Babjuk M, Svanborg C. Bladder cancer therapy without toxicity-A dose-escalation study of alpha1-oleate. Int J Cancer. 2020 Nov 1;147(9):2479-2492.
 25. Ho JCS, Nadeem A, Svanborg C. HAMLET – A protein-lipid complex with broad tumoricidal activity. Biochem Biophys Res Commun. 2017 Jan 15;482(3):454-458.
 26. https://www.prnewswire.com/news-releases/hamlet-pharma-announces-results-of-first-major-clinical-trial-for-a-new-cancer-killing-molecule-300888552.html
 27. Håkansson A, Zhivotovsky B, Orrenius S, Sabharwal H, Svanborg C. Apoptosis induced by a human milk protein. Proc Natl Acad Sci U S A. 1995 Aug 15;92(17):8064-8.
 28. Giulitti F, Petrungaro S, Mandatori S, Tomaipitinca L, de Franchis V, D’Amore A, Filippini A, Gaudio E, Ziparo E, Giampietri C. Anti-tumor Effect of Oleic Acid in Hepatocellular Carcinoma Cell Lines via Autophagy Reduction. Front Cell Dev Biol. 2021 Feb 5;9:629182.
 29. Galeotti T, Borrello S, Minotti G, Masotti L. Membrane alterations in cancer cells: the role of oxy radicals. Ann N Y Acad Sci. 1986;488:468-80.
 30. Szlasa W, Zendran I, Zalesińska A, Tarek M, Kulbacka J. Lipid composition of the cancer cell membrane. J Bioenerg Biomembr 52, 321–342 (2020).
 31. Zalba S, ten Hagen TLM. (2017) Cell membrane modulation as adjuvant in cancer therapy. Cancer Treat. Rev. W.B. Saunders Ltd.
 32. Pagliarone AC, Castañeda ED, Pedott Santana JP, de Oliveira CAB, Robeldo TA, Teixeira FR, Borra RC. Mitochondrial Heat Shock Protein Mortalin as Potential Target for Therapies Based on Oxidative Stress. Photodiagnosis Photodyn Ther. 2021 Mar 15:102256.
 33. Ho J, Sielaff H, Nadeem A, Svanborg C, Grüber G. The molecular motor F-ATP synthase is targeted by the tumoricidal protein HAMLET. J Mol Biol. 2015 May 22;427(10):1866-74.
 34. Ho JCS, Nadeem A, Svanborg C. HAMLET – A protein-lipid complex with broad tumoricidal activity. Biochem Biophys Res Commun. 2017 Jan 15;482(3):454-458.
 35. Nadeem A, Ho JCS, Tran TH, Paul S, Granqvist V, Despretz N, Svanborg C. Beta-sheet-specific interactions with heat shock proteins define a mechanism of delayed tumor cell death in response to HAMLET. J Mol Biol. 2019 Jun 28;431(14):2612-2627.
 36. Permyakov EA. α-Lactalbumin, Amazing Calcium-Binding Protein. Biomolecules. 2020 Aug 20;10(9):1210.
 37. https://theconversation.com/freezerstash-why-cancer-patients-wont-find-a-cure-in-drinking-human-milk-they-get-online-100123
 38. Permyakov SE, Knyazeva EL, Leonteva MV, Fadeev RS, Chekanov AV, Zhadan AP, Håkansson AP, Akatov VS, Permyakov EA. A novel method for preparation of HAMLET-like protein complexes. Biochimie. 2011 Sep; 93(9):1495-501.
 39. Chaudhuri A, Chattopadhyay A. Lipid binding specificity of bovine α-lactalbumin: a multidimensional approach. Biochim Biophys Acta. 2014 Aug;1838(8):2078-86.
 40. Chaudhuri A, Prasanna X, Agiru P, Chakraborty H, Rydström A, Ho JC, Svanborg C, Sengupta D, Chattopadhyay A. Protein-dependent Membrane Interaction of A Partially Disordered Protein Complex with Oleic Acid: Implications for Cancer Lipidomics. Sci Rep. 2016 Oct 12;6:35015. 
 41. Rath EM, Cheng YY, Pinese M, Sarun KH, Hudson AL, Weir C, Wang YD, Håkansson AP, Howell VM, Liu GJ, Reid G, Knott RB, Duff AP, Church WB. BAMLET kills chemotherapy-resistant mesothelioma cells, holding oleic acid in an activated cytotoxic state. PLoS One. 2018 Aug 29;13(8):e0203003.
 42. Fang B, Zhang M, Tian M, Jiang L, Guo HY, Ren FZ. Bovine lactoferrin binds oleic acid to form an anti-tumor complex similar to HAMLET. Biochim Biophys Acta. 2014 Apr 4;1841(4):535-43.
 43. Fang B, Zhang M, Tian M, Ren FZ. Self-assembled β-lactoglobulin-oleic acid and β-lactoglobulin-linoleic acid complexes with antitumor activities. J Dairy Sci. 2015 May;98(5):2898-907.
 44. Creamer LK, Sawyer L. β-Lactoglobulin. In: Roginski H. J.W. Fuquay Fox P.F. Encyclopedia of Dairy Sciences. 1st. Academic Press, New York, NY. 2003: 319-386
 45. Fang B, Zhang M, Tian M, Jiang L, Guo HY, Ren FZ. Bovine lactoferrin binds oleic acid to form an anti-tumor complex similar to HAMLET. Biochim Biophys Acta. 2014 Apr 4;1841(4):535-43.
 46. Vitas DBS analyses. In-house data
 47. Tyson WJ. Rectal Alimentation. Br Med J. 1882 Mar 25;1(1108):420-1.
 48. Bliss DW. Feeding Per Rectum. The Medical Record, NY, July 15, 1882
 49. No author. Rectal Alimentation. Nature (1926). 118;858-9
 50. Mesas Burgos C, Ehrén H, Finkel Y. Neonatal short bowel syndrome: ‘rectal feeding’ in order to stimulate intestinal growth. Acta Paediatr. 2008 Aug;97(8):1140-2.
 51. https://www.theguardian.com/us-news/2014/dec/09/cia-report-rectal-feeding-detainees
 52. Kleinberg DL. Human alpha-lactalbumin: measurement in serum and in breast cancer organ cultures by radioimmunoassay. Science. 1975 Oct 17;190(4211):276-8.
 53. Kareva I. Immune Suppression in Pregnancy and Cancer: Parallels and Insights. Transl Oncol. 2020 Jul;13(7):100759