Co to NAD+/NADH?

Co to takiego NAD+/NADH i do czego są nam potrzebne?
NAD+ i NADH to cząsteczki pełniące kluczowe role w przekazywaniu i przechowywaniu energii w komórkach, co jest istotne dla wielu procesów życiowych, w tym oddychania, produkcji energii i metabolizmu.
NAD+ (Nikotynamidoadeninodinukleotyd) to forma oksydowana, czyli “naładowana” cząsteczka, która działa jako nośnik energii w komórkach. Pełni istotną rolę w procesach oddychania komórkowego, pomagając w przekazywaniu elektronów i produkcji energii w postaci ATP. Jej zredukowaną formę stanowi NADH – bogate źródło energii do produkcji ATP.
Wiadomo, że jak jest dużo energii, to procesy biochemiczne przebiegają optymalnie, komórki wykonują swoją pracę, regenerują się i dzielą, a my czujemy się młodo i dobrze. Dlatego nie dziwi, że pod lupą naukowców znalazły się te wysokoenergetyczne związki, które mogę wpłynąć na wiele funkcji organizmu.
Funkcja NADH w metabolizmie energetycznym jest szczególnie ważna dla mózgu. Suplementacja może zwiększyć wydajność mózgu. NADH jest niezbędny do syntezy neuroprzekaźnika dopaminy, jak również koenzym ten bierze udział w regulacji rytmów okołodobowych.
Naukowcy z Instytutu Badawczego Dr. Ratha wykazali , że NAD+, PQQ i acetylokarnityna w kompleksie z innymi wybranymi związkami mogą podnieść dostępność ATP w komórkach układu nerwowego. A ponieważ zdolność naszego mózgu do magazynowania ATP jest ograniczona, jego nieprzerwana synteza w tkance neuronalnej jest więc konieczna.

źródło: Fundacja dr Ratha