Kto rządzi światem?

Tekst jest fragmentem książki Jacka Safuty “Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes”. Tym razem, opierając się o rzetelne badania naukowe, odpowie on na pytanie:
Kto rządzi światem?
Teoria spiskowa? Nic z tego – rzetelna analiza naukowa podana w bardzo przystępny sposób:
“…Przez cztery lata, używając specjalnego oprogramowania, naukowcy zbadali ponad milion powiązań właścicielskich pomiędzy ponad 43000 globalnych korporacji (wybranymi do badania zgodnie z definicją OECD), spośród ok. 30 milionów podmiotów gospodarczych:
S. Vitali, J.B. Glattfelder, S. Battiston, 2011, The Network of Global Corporate Control, PLoS ONE6(10): e25995.
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0025995
doi.org/10.1371/journal.pone.0025995
Wynik badania jest oszałamiający. Zdecydowana większość globalnej konsumpcji (aż 80%), a więc prawie wszystko, co każdego dnia kupujesz, znajduje się w rękach 737 korporacji, które są całkowicie zależne od zaledwie 147 innych, które z kolei są kontrolowane przez stosunkowo małą grupę podmiotów finansowych. Te podmioty finansowe to największe banki i firmy ubezpieczeniowe, które znajdują się na liście przedstawionej poniżej.
Autorzy pracy po raz pierwszy w historii przedstawiają listę 50 najbardziej wpływowych korporacji świata. Podmioty te (prawie wszystkie są z branży finansowej) zostały uszeregowane według skumulowanego udziału w kontroli nad całą badaną grupą korporacji, czyli de facto w kontroli nad światem. Nie prowadzą działalności niezależnie od siebie. Wręcz przeciwnie, są związane bardzo gęstą siecią wzajemnej kontroli. To stwierdzenie jest niezwykle ważne, ponieważ nie było wcześniej żadnych dowodów na te powiązania. Należy zauważyć, że rządy państw i pojedyncze osoby fizyczne (o których media trąbią, że są najbogatsze i wpływowe) są tak daleko na liście władzy, że nie mają żadnych szans zmieścić się w tej pierwszej pięćdziesiątce. Oto ta lista na kolejnej stronie.
1. BARCLAYS
2. CAPITAL GROUP COMPANIES
3. FMR CORP
4. AXA
5. STATE STREET CORPORATION
6. JP MORGAN CHASE
7. LEGAL & GENERAL GROUP
8. VANGUARD GROUP
9. UBS
10. MERRILL LYNCH
11. WELLINGTON MANAGEMENT
12. DEUTSCHE BANK
13. FRANKLIN RESOURCES
14. CREDIT SUISSE GROUP
15. WALTON ENTERPRISES
16. BANK OF NEW YORK MELLON
17. NATIXIS
18. GOLDMAN SACHS GROUP
19. T. ROWE PRICE GROUP
20. LEGG MASON
21. MORGAN STANLEY
22. MITSUBISHI UFJ FINANCIAL GROUP
23. NORTHERN TRUST CORPORATION
24. SOCIETE GENERALE
25. BANK OF AMERICA CORPORATION 26. LLOYDS
27. INVESCO
28. ALLIANZ
29. TIAA
30. OLD MUTUAL PUBLIC LIMITED COMPANY
31. AVIVA
32. SCHRODERS
33. DODGE & COX
34. LEHMAN BROTHERS HOLDINGS
35. SUN LIFE FINANCIAL
36. STANDARD LIFE
37. CNCE
38. NOMURA HOLDINGS
39. THE DEPOSITORY TRUST COMPANY
40. MASSACHUSETTS MUTUAL LIFE INSUR
41. ING
42. BRANDES INVESTMENT PARTNERS
43. UNICREDITO
44. DEPOSIT INSURANCE CORP. OF JAPAN
45. AEGON
46. BNP PARIBAS
47. AFFILIATED MANAGERS GROUP
48. RESONA HOLDINGS
49. CAPITAL GROUP INTERNATIONAL
50. CHINA PETROCHEMICAL
Lista pochodzi z 2007 r., dlatego są tam dwa nieistniejące już banki. Ale zostały one wchłonięte przez inne z listy. Wszystko zostało więc w rodzinie, pieniądze powędrowały z jednej kieszeni do drugiej. Prawdziwi beneficjenci nie stracili ani grosza, a jeszcze dostali wsparcie z pieniędzy podatnika!
Ponieważ ponad 5000 spośród badanych korporacji jest notowanych na giełdach, więc ich własność jest teoretycznie rozproszona. Jak zatem znaleźć tę prawdziwą grupę trzymającą władzę? Zdaniem Jamesa Glattfeldera, autora badania i jednocześnie specjalisty od tzw. systemów złożonych, „wystarczy cofnąć się o krok [w analizie – mój przypis], aby przekonać się, że wszystko płynie do tych samych, nielicznych rąk”.
Dla wyjaśnienia sytuacji rozważmy przykład. Pod numerem 6 znajdujemy JP Morgan Chase. Sprawdzamy relacje właścicielskie. Okazuje się, że ok. 75% akcji tego giganta finansowego znajduje się w rękach pięciu innych korporacji: Vanguard Group, State Street Corp., FMR LLC, Blackrock Inc. i Capital World Investors. Zwróć uwagę, że pierwsze trzy znajdują się w pierwszej dziesiątce naszej listy 50. Teraz pomnóż ten przykład przez tysiące podobnych… To chyba jeszcze bardziej komplikuje obraz sytuacji. Dlatego zaczniemy od innej strony.
Słyszałeś może o Grupie Bilderberg?…”
Pierwsza grafika pod artykułem to fragment tej globalnej ośmiornicy, który obrazuje tzw. iluzję wyboru. Pamiętasz? Zdecydowana większość globalnej konsumpcji (aż 80%), a więc prawie wszystko, co każdego dnia kupujesz, znajduje się w rękach 737 korporacji, które są całkowicie zależne od zaledwie 147 innych, które z kolei są kontrolowane przez stosunkowo małą grupę podmiotów finansowych.
Kolejna grafika pochodzi z badania Glattfeldera, a ostatnia to właśnie Grupa Bilderberg. Powiększenie tej grafiki (warto najpierw ściągnąć ją na dysk – w wyszukiwarkach można znaleźć lepsze rozdzielczości) otwiera oczy na wielki kawał rzeczywistości. Szczegóły niektórych pokazanych tam korporacji, fundacji, uczelni, mediów i innych podmiotów oraz powiązanych osób oczywiście w książce… Oj, można się zdziwić…
Ciąg dalszy nastąpi…
Książka “Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes” nie tylko przeraża i uświadamia, ale też prezentuje kompletną terapię, skutkującą pełnym wyleczeniem wszelkich chorób przewlekłych. Nie jest to żadna cudowna pigułka. Dlatego potrzebna jest wiedza, trudna zmiana nawyków, determinacja i kilka miesięcy czasu…
Niestety nie ma dróg na skróty, którą obiecuje wielu hochsztaplerów pod szyldem zarówno medycyny akademickiej, jak i naturalnej…
Udostępniajcie, zmieńmy świat na lepsze, najpierw ten swój mały, a potem cały…

Jacek Safuta “NEO”, autor książki “Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes”