System odszkodowań za NOP po szczepionce na COVID19

“Odszkodowania po szczepieniach? Te 3 zapisy w ustawie oznaczają, że żadnych odszkodowań nie będzie. Rząd o nich dużo mówi, ale na obietnicach się skończy.
Po pierwsze, odszkodowanie (świadczenie kompensacyjne) przysługuje tylko pod warunkiem pobytu w szpitalu. Pobyt ten musi trwać co najmniej 14 dni! Długość pobytu wyznaczy też wysokość odszkodowania. Jest to całkowicie niezrozumiałe. Osoba z lekkim rozstrojem zdrowia, którą lekarze dłużej zostawią w szpitalu otrzyma więcej pieniędzy niż ciężko chory, który zostanie wypisany po np. 10 dniach.
Po drugie, odszkodowanie nie przysługuje rodzinie osoby, która umrze po podaniu szczepionki! Przejrzałem projekt trzy razy. Po prostu nie ma takiego zapisu! To niebywałe i niezrozumiałe.
Po trzecie, o tym, czy występuje niepożądane działanie po szczepieniu zdecyduje producent szczepionki. Odszkodowanie będą przyznawane tylko za te działania, które producent ujął w ulotce! Nawet, jeśli u tysięcy osób wystąpi ta sama dolegliwość, to według projektu ustawy nie będzie stanowić podstaw do odszkodowania.
Ten projekt nadaje się tylko do kosza. Pozostałe zapisy też są ciekawe. Nie będzie można odrzucić wyliczonej wysokości odszkodowania, ani złożyć pozwu w tej samej sprawie! To ograniczenie prawa do sądu.
Rząd zachęcał do szczepień obiecując sprawny i szybki system odszkodowań. Skończyło się na obietnicach. Osoby, u których wystąpi niepożądany odczyn poszczepienny zmuszone będą do długotrwałego postępowania sądowego.”

https://www.facebook.com/sypniewskimarcin